Нови албум енглеске алт-рок групе Everything Everything, Raw Data Feel (2021), упркос ведрој музици и разиграном ритму бави се темом личне трауме и зависношћу од технологије при покушајима да се изборимо са личним повредама и нервозама.
Током рада на албуму, чланови бенда су имали налет надахнућа. Како би било да овај концепт зависности од технологије даље разраде тиме што ће употребити рачунар као ко-аутора у писању стихова? Фронтмен Џонатан Хигс (Johnathan Higgs), фасциниран тзв. „рачунарском поезијом“, почео је да чита о скриптама вештачке интелигенције које су „писале“ поезију. Преко друштвених мрежа је дошао у контакт са различитим стручњацима из области машинског учења, упознавши се напослетку са Марком Ханслипом (Mark Hanslip), музичарем и истраживачем у Центру за истраживање савремене музике Универзитета у Јорку.
Ханслип, који је развио сопствену вештачку интелигенцију за писање поезије, дозволио је члановима групе да употребе његовог рачунарског песника. Упуство за употребу било је једноставно: напуните програм подацима, након чега ће их вештачка интелигенција, путем бесконачних варијација, претварати у оригиналне комбинације стихова.
Хигс је као материјал за поезију одабрао еклектичну мешавину високе поезије, онлајн коментара и техничке документације. Вештачка интелигенција била је нахрањена целокупним уговором о корисничким условима Linkedina, староенглеским епом Беовулф, Конфуцијевим изрекама и са 400.000 постова са 4chana.
Хигс је коментарисао свој избор: „У својим стиховима волим да мешам модерну токсичност, хладноћу технологије и древну митопоетику. Желео сам стога, за почетак, нешто безлично и корпоративно, па сам посегао за Линкдиновим уговором. Потом сам одабрао нешто потпуно супротно, јуначки спев Беовулф. Доза опасног, токсичног и модерног дошла је од неколико стотина хиљада коментара са друштвене платформе 4chan. Напослетку, као филозофску глазуру, одабрао сам Конфуцијеве радове“.
Програмска скрипта задужена за стварање стихова названа је одмиља — Кевин, по једном од ликова који се појављују на албуму. Након што је Кевин примио податке, уследиле су уобичајене муке уметника који се баве рачунарском поезијом: уређивање километара текста како би се, од многобројних бесмислених варијација, дошло до неколико вредних стихова. На крају, Хигс процењује да је вештачка интелигенција допринела са око 5% коначних стихова на албуму Raw Data Feel, као и насловом једне песме: „Software Greatman“; израз је заправо одговор на један егзистенцијалистички компјутерски промпт: „What now?“.
„Кевин“ није био само коаутор песама, већ и један од визуелних дизајнера. Насловница албума, као и неки ефекти у видео-спотовима, створени су уз помоћ модулације различитих визуелних елемената. Након рада на албуму, Кевин није пензионисан: можете га упознати на званичном сајту групе Everything Everything, где и даље генерише нове стихове и слике.
Извори: Guardian, readdork.com