Izdavačka kuća Geopoetika objavila je srpski prevod naučno-popularne antropološko-ekonomske studije Dejvida Grejbera (David Graeber) Nebulozni poslovi (pr. Lusi Stivens; Bullshit Jobs: A Theory; 2018, Simon & Schuster). Nakon knjiga o istoriji duga (Debt: The First 5000 Years; 2011, Melville House), odnosno o birokratiji i birokratskim sistemima (The Utopia of Rules: On Technology, Stupidity, and the Secret Joys of Bureaucracy; 2015, Melville House), ovo je treće delo ovog autora pisano iz ugla anarhističke i istorijske kritike savremenih društvenih pojava.
Milioni ljudi imaju nebulozne poslove, formu plaćenog zaposlenja koje je, kako Dejvid Grejber kaže, „toliko besmisleno, nepotrebno ili štetno da čak ni oni koji ga rade ne mogu da opravdaju njegovo postojanje iako, kao deo uslova zaposlenja, osećaju obavezu da se pretvaraju da to nije slučaj“. Da pomenemo samo sledeće likove: savetnik za IT koji je nekvalifikovan za svoj posao i koji uprkos svim nastojanjima da dobije otkaz biva unapređen. Zaposleni koji za direktne nadređene ima dvadeset i pet menadžera srednjeg nivoa (a nijedan ne odgovara na njegova pitanja). Službenik gradskog vodovoda, koji odlučuje da je za njega najbolje da vreme provodi kod kuće i proučava svog omiljenog filozofa iz sedamnaestog veka, i koji je šest godina primao platu, sve dok na kraju neko nije primetio da ga nema.
Mada rad medicinskih sestara, mehaničara i đubretara ima istinsku vrednosti, njih društvo nipodaštava, dok poštuje i velikodušno plaća marketinške konsultante, advokate koji pomažu umanjenje poreza i političke anketare. Oslanjajući se na argumente političkih mislilaca, filozofa i naučnika, Grejber objašnjava društvene i ekonomske posledice ovih poslova i predlaže kako da drugačije postavimo vrednosti, tako da više cenimo rad koji podrazumeva kreativnost i brigu o drugima.
Dejvid Grejber (1961–2020) američki je politički mislilac, aktivista, univerzitetski predavač i pisac. Nakon što ga je univerzitet Jejl otpustio sa pozicije vanrednog profesora, Grejber je postavljen za profesora antropologije na Londonskoj školi ekonomije. Bio je jedan od organizatora antikapitalističkih protesta „Okupirajmo Vol Strit“ 2011. godine, kao i tvorac slogana „Mi smo 99 posto“.
Geopoetika je prethodno prevela njegovu knjigu Utopija pravila: o tehnologiji, glupostima, i skrivenim radostima birokratije (2016, pr. Lusi Stivens).
Izvor: Geopoetika